Menu:

 

Galerie Strážný & okolí

listi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zimní a letní aktivity

Sjezdovky a vleky

Příznivci sjezdového lyžování mohou využít tří lyžařských vleků přímo ve Strážném nebo další vlek v 6 km vzdálené Horní Vltavici, kde si děti můžou vyzkoušet jízdu na nafukovacích duších. Pouze 8 km od obce se nachází moderně vybavené lyžařské středisko Mitterdorf (Německo), které uspokojí i náročné lyžaře. Další lyžařská střediska v okolí jsou  Hochficht (Rakousko, 40 km) a Javor (Arber-Německo, 70 km).

Běžkařské tratě

Bývalé pohraniční pásmo je protkáno velmi dobře udržovanými běžeckými tratěmi. K dispozici jsou kilometry perfektně upravených běžeckých stop v jižní části Šumavy a v Bavorsku. Aktuální stav sněhových podmínek a upravených běžeckých stop naleznete na www.bilastopa.cz.

Cykloturistika

Rodinná i individualni cykloturistika je oprávneně magnetem, který každoročně přitáhne na Šumavu desetitisíce nadšenců. Doporučujeme si projet v Bavorsku cyklostezku Adelbert-Stiffter-Radweg. Trasa vede z části po starém železničním náspu trati Volary-Haidmuhle-Waldkirchen. Další zajímavý výlet na kolech je Nazional Radweg trať, která lemuje česko-německou hranici a měří přibližně 105 km(převýšení 1200 m). Více informací naleznete na www.bayernbike.de.

Houbařská turistika

Houbaři v okolí Strážnýho dodnes teží z toho, že po dobu 40-ti let byly sousední hvozdy neprodyšně uzavřené ostnatými draty pohraničního pásma. Příznivci houbaření, sbíraní borůvek či jiných lesních plodů mají v blízkém okolí nepřeberné množství lokalit a navíc můžou využít tipy pani domácí, které jsou podložené  několikaletými zkušenostmi.

Koupání a plavání

Koupání ve volné přírodě je možné ve 3 km vzdáleném Ždáreckém jezírku, nebo pro otužilce v místní říčce Řasná. Krytý bazén je potom ve 16 km vzdálených Volarech a v Prachaticích (32 km). V sousedním Německu mají krytý bazén ve Freyungu (18 km) a pro milovníky teplé mořské vody je ve Waldkirchenu (27 km) Karoli-Badepark s plaveckým bazénem, teplou slanou vodou, jacuzzi a masážemi.

Pěší turistika

V okolí obce je spousta turistických tras (zřícenina hradu Kunžvart, pramen Vltavy, Boubínský prales), mnohé z nich teprve nedávno zanešených do map. Mapy k dostání v pensionu u pana domácího, který sám jako vášnivý turista a cyklista rád doporučí vhodný výlet právě pro vás.